Кока-кола
Винахід кока-коли - одного з найвідоміших напоїв на Землі – належить американському фармацевту Джону Пембертону із Атланти.
Пембертон вважав, що цей сироп міг допомогти людям, які страждали від втомлюваності, стресів та зубного болю. Фармацевт заніс сироп до найбільшої аптеки міста Атланти. Того ж дня продали перші порції сиропу ціною 5 центів за склянку.
Назву для нового напою вигадав бухгалтер Пембертона Френк Робінсон, який умів каліграфічно писати; він і написав слова “Coca-Cola” гарними фігурними літерами, які до сьогодні є логотипом напою.
Назва напою, яку вигадав Френк Робінсон, походить від назви латиноамериканської рослини кока, з витяжки листя якої вироблять відомий сьогодні наркотик кокаїн. Цілком імовірно, що перший рецепт кока-коли, який продавали як тонізуючий напій, містив витяжку з листя коки.
Пембертон стверджував, що, окрім лікування «будь-яких нервових розладів», кока-кола зцілює від імпотенції, і що на неї можна перейти тим, хто пристрастився до морфію (до морфію, до речі, був небайдужим і сам Пембертон). Тут слід зауважити, що кокаїн тоді не був забороненою речовиною і про його шкоду для здоров’я ще не було відомо (до прикладу, в повісті Артура Конан Дойля Шерлок Холмс робить собі ін’єкції кокаїну в такі виснажливі для нього моменти байдикування). Тому кокаїн вільно продавали, і його часто додавали до напоїв замість спирту задля задоволення та тонусу – кока-кола у цьому не була інновацією.
Однак відомий нам напій кока-кола з’явився внаслідок недбальства. Випадково продавець, який розбавляв сироп, сплутав крани і налив газованої води замість звичайної. Отримана суміш і стала «Кока-колою». Спершу напій не мав великого успіху; у середньому щодня його купували лише 9 людей. Однак поступово популярність напою зростала, і прибутки від її продажу також. Уже у 1902 році «Кока-кола» стала найбільш відомим напоєм у США.
Однак наприкінці 1890-их суспільна думка обернулась проти кокаїну, а у 1903 році в газеті «New York Tribune» з’явилась викривальна стаття, яка стверджувала, що саме кока-кола винна у тому, що негри обпилися нею і почали нападати на білих людей. Після цього до кока-коли почали додавати не свіже листя коки, а вже «витиснуте», з якого був вилучений весь кокаїн. |
Сьогодні Coca-Cola – найбільш впізнаваний і найдорожчий бренд у світі. Напій Coca-Cola п’ють більш як у 200 країнах світу.


Шановні відвідувачі, у зв’язку з обмеженням масових заходів через загрозу COVID-19, маємо деякі зміни у роботі Музею.
Від сьогодні до 03.04.2020 відправляємось на карантин.
Чекаємо на вас у квітні.
Зберігайте спокій та ретельно мийте руки! Усім здоров’я і терпіння.


В рамках фестивалю "Ніч у Львові 2019" відбудеться інтерактивна екскурсія «ІСТОРІЯ ТАЄМНОЇ АПТЕКИ».


«Щоб робити добро – треба любити людей, шанувати їх, бажати їм добра», − говорив Блаженніший Любомир Гузар.