Гнатишин Ліля
Історикиня, екскурсоводка, керівниця музею D.S.Таємна Аптека
Люди ХІХ століття мали небагато знань з хімії, фармації чи медицини загалом, проте не боялись активно експериментувати з різними хімічними сполуками, називаючи їх ліками. На жаль, це часто призводило до травм, а інколи й смертей.
Одним із таких засобів був заспокійливий сироп місіс Вінслоу.
Сироп був чудодійним засобом для заспокоєння малюків, особливо у період, коли у них різались зубки. Його називали медичним “маминим поцілунком”, який умить заспокоював маля. Секрет дієвості сиропу був справді жахливим…
“Препарат” містив високу дозу морфіну та спирту. До того ж виробники радили приймати досить великі порції “ліків”, аби маля могло швидко заснути й забути про зубний біль.
Пізніше вчені з’ясували, що всього одна чайна ложка цього засобу могла вбити дитину. Багато немовлят засинали і більше не прокидались. Тому пізніше сироп почали називати “дитячим убивцею”.
Продукт був створений у 1849 році, широко використовувався у США та Великобританії. Достеменно невідомо скільки немовлят загинуло, чи було травмовано через ці “ліки”, проте їх можна було придбати аж до 1930-х років.
Це страшна й трагічна сторінка з історії медицини. Але саме вона привела до створення багатьох регуляційних законів у сфері фармації та медицини. На початку ХХ століття виробників змусили розписувати складники усіх ліків на пакуванні, а пізніше − ліки обов’язково перевіряли та сертифікували державні регулятори.