Гнатишин Ліля
Історикиня, екскурсоводка, керівниця музею D.S.Таємна Аптека
Вино Маріані − один із найбільш популярних напоїв Європи та Америки у ХІХ столітті. Його регулярно вживали та активно популяризували Артур Конан Дойль, Жюль Верн, Еміль Золя, королева Вікторія. Томас Едісон казав, що вино допомагає йому працювати довше. Жюль Верн стверджував, що тонік − продовжує життя. Його полюбляв навіть Папа Римський Лев ХІІІ…
Чому ж напій став таким популярним? Найкращі виноградники Франції? Чи, радше, особливі додатки?
У 1863 році французький фармацевт Анжело Маріані змішав вино Бордо з кокаїном − винний тонік повинен був позбавити пацієнтів від “втоми тіла та духу”. У той час світ ще не знав про згубну наркотичну дію кокаїну, а тому його додавали мало не у всі можливі новинки: зубну пасту, ліки проти депресії, алкоголь.
Завдяки дуже вдалій рекламі вино швидко стало популярним, воно й не дивно − Маріані рекомендував пити три бокали напою кожен день, у яких містилось 100 міліграмів чистого кокаїну. Вино швидко перетворювало нових клієнтів на постійних, а сам Маріані став першим у світі “кокаїновим” мільйонером.
У 1884 році, Пембертон, батько знаменитої Кока-Коли, надихнувшись успіхом Маріані, відкрив свою першу фабрику з виготовлення французького кокаїнового вина, додавши туди ще один складник − горішки коли.
Згубне вино було заборонено продавати лише у роки Першої світової війни. Лише тоді, десятки років потому, суспільство побачило згубну дію наркотичної речовини.