Аптека «Під Угорською короною» на площі Соборній у м. Львові існує понад 240 років. Свою назву аптека отримала через те, що поряд, у Бернардинському монастирі, певний час перебували реліквії святого Стефана – короля і покровителя Угорщини.
Коронування правителів в Угорщині – дійство містичне, адже корона – не прикраса і не головний убір. На короля після коронації переходили права Святої Корони, яка і була джерелом влади в угорському королівстві. Для цього треба було дотриматися 3 обов’язкових умов: коронація мала відбутися у базиліці древнього головного міста угорців Секешфехерварі, її повинен був здійснювати єпископ з Естергому, а на голову короля повинна була бути покладена саме Свята Корона.
Угорську Святу Корону вручив першому християнському королю Угорщини Іштвану Папа Римський. З нею також пов’язаний переказ, що нібито поки корона перебуває в цілості, до тих пір існує і сама угорська країна. Тому її завжди намагалися сховали у надійне місце, коли країні загрожувала небезпека. Багато разів її вивозили з країни, але вона завжди поверталася і кожне повернення було для країни святом.
Іштван I Святий або Стефан (969-1038) – засновник угорської монархії і найбільш шанована фігура в історії Угорщини. Іштван був сином мадярського князя Гейзи і правнуком Арпада, який привів угорців на нинішню батьківщину і дав ім’я династії Арпадів.
У 996 році Іштван одружився на Гізелі, сестрі майбутнього імператора Священної Римської імперії Генріха II. Через рік батько помер, а Іштвану довелося відстоювати князівський титул у боротьбі зі своїм родичем Коппанем, який був старший за Іштвана і претендував на першість, посилаючись на мадярські звичаї. Супротивник був розбитий, а Коппань страчений.
Відтак Іштван звернувся до святого престолу за короною. Папа Сильвестр II надіслав Іштвану корону – символ монархії, а також апостольський хрест та спис. У такий спосіб Папа визнавав Іштвана суверенним християнським монархом, у родині якого влада передається у спадщину.
На Різдво 1000 року Іштван був коронований, ставши главою християнського королівства, підзвітним тільки Риму. З тих пір корона Святого Іштвана вважається однією з головних національних реліквій угорського народу, її історія овіяна легендами і переказами. Цікаво, що при коронуванні перший монарх Угорщини дарував свою країну святому апостолу Петру. Відтак кожен претендент на угорський престол прагнув бути коронованим саме цією короною, але далеко не кожному це вдавалося. Якось угорська корона дісталася баварському принцу Отто, онукові короля Бейли IV. Отто Баварський разом з короною подався в Угорщину, але по дорозі загубив її. Корона була запакована в дерев’яній скриньці і прив’язана до сідла. По дорозі вузол розв’язався і скринька впала. Кажуть, що саме тоді хрест на короні погнувся. Отто побачив у цьому руку Божу і вирішив, що королем Угорщини може бути тільки він. У 1304 році він був коронований, але без естергомського єпископа – не була дотримана потрійна умова коронації. Ніхто не ризикнув доторкнутися до погнутого хреста, адже всі вважали, що це святотатство. Так і залишився він таким назавжди.
Останній раз корона використовувалася за призначенням у 1916 році для коронації імператора Австрії Карла I у Буді. Сьогодні корона зберігається в будинку угорського парламенту. У 2000 році Державна рада Угорщини оголосила корону Іштвана I державним символом – незалежно від форми правління у країні.
За матеріалами h.ua