Як знайти аптеку-музей у Ніжині
Якихось півтори години автобусом або ще швидше авто з Чернігова, і ви опиняєтеся у неймовірно гарному старовинному містечку Ніжині, справжньому музеї просто неба. Ніжин – четверте за кількістю збережених давніх храмів місто України. Тут можна побачити 117 пам’яток архітектури, 72 історичні пам’ятки, 12 монументальних пам’яток різних епох. Близько 300 пам’яток зодчества та цінних будівель, три собори та 16 церков.
Аптека Михайла Лігди – туристичний об’єкт, який приваблює не лише фармацевтів чи медичних працівників. Тут можна довідатися багато цікавого про людей, які жили у Ніжині 300 років тому.
Аптека Лігди розташована за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Московська, 6-В.
Історія аптеки Лігди у Ніжині
Перша аптека у цьому місті відкрилася в червні-липні 1740 р. І це була одна з перших приватних аптек в тодішній Російській імперії. Її на власні кошти спорядив, відкрив та утримував уродженець Риги, дипломований аптекар Ягон (Іоган) Штурм. Його привіз до України священик Чернігівського колегіуму, який проїздом у Ризі занедужав.
Штурм швидко поставив архієрея Чернігівського Іларіона на ноги, і той з вдячності запросив його до Чернігова на посаду свого власного лікаря і аптекаря. З 1737 до 1740 р. Штурм персонально опікувався Іларіоном. Заощадивши трохи грошей, він вирішує відкрити свою власну вільну аптеку у гарному великому торговому «значительному» місті Ніжин.
Задум Штурма вдався, він закупив необхідне обладнання і багато ліків. Однак ніжинці поставилися до іноземця насторожено і не дуже охоче зверталися до нього, надаючи перевагу двом місцевим військовим лікарям. А ті, нахабно ігноруючи конкурента, не відсилали хворих до аптеки ризького зайди, а самі привозили готові медикаменти з Глухівського військового аптекарського складу і продавали їх.
За два роки Штурм збанкрутував. Бідолаха надсилає кілька прохань до Медичного колегіуму на дозвіл виїхати з країни. Але чиновники, з огляду на ймовірні борги аптекаря, цього не дозволяють. Чим закінчилося листування власника першої у Ніжині вільної аптеки, достеменно невідомо.
Друга спроба відкрити аптеку у Ніжині належить професійному лікареві Михайлові Лігді, грекові з походження. Його батьки мешкали у Ніжині і дали синові гарну освіту. Спершу він працював помічником лікаря у Московському госпіталі, потім лікарем у карантинному домі, а ще за якийсь час отримав призначання на посаду лікаря в Ізюмський гусарський полк. Там він прослужив чотири роки, аж до важкого поранення і виходу у відставку в 1768 р. Лігда повертається у рідне місто і подає до Медичної колегії Супліку про дозвіл на відкриття вільної аптеки. Разом з ним до Ніжина приїздить професійний фармацевт Д. Матєша, на якого й покладалися обов’язки з виготовлення ліків.
Ця аптека вже мала справжній успіх. 25 липня 1778 р. до Медичної колегії надійшов рапорт надворного радника доктора П.Паульсона: «По приказанию Государственной Медицинской колегии осмотрел я 19 дня сего месяца заведенную лекарем Лигдою в Нежине Партикулярную аптеку. Оная аптека хорошее имеет расположение и снабдена шкапами, ящиками, кружками стеклянницами, в коих лекарства в довольном количестве наряжены. Работная комната по близости оной, в коей находится дигарирная печать и два малых горны да сверх того потребные орудия как то: большие тиски, терка и готы, резцы и доски. Материальная палата подле прежной находится и в ней сохраняются запасы и материалов и лекарств в шкапах, ящиках и стеклянницах, оприч того еще два покоя наполнены стеклянницами, бутылками, колбенами и ретортами. Лаборатория под сводами и способна к изготовлению в ней всякого рода препаратов».
Через три роки, зміцнивши розхитане здоров’я, Михайло Лігда знову повертається на державну службу – його призначають головним міським ніжинським лікарем. Аптеку він продає. З наступних власників до нас дійшло ім’я Моронського, який утримував заклад на початку ХХ ст.
У 1912 р. Ніжин відвідав видатний художник Мстислав Добужинський з метою зробити замальовки старовинних куточків міста. Його картина «Соборна площа в Ніжині», де зображено фрагмент стародавньої аптеки, була відзначена на весняній виставці художнього об’єднання «Мир искусств» у 1913 р.
«Аптека полковника Лігди» збереглася дотепер у тій же старовинній грецькій споруді, що розташована на вул. Московській, 6 В. З боку вул. Московської приміщення мало два входи з масивними металевими дверима. На ніч віконниці закривалися наглухо. Одне вікно у незміненому вигляді з боку вул. Поліської (тепер Братів Зосимів) вціліло донині.
Будівля мала підвал і добротне із заґратованими вікнами горище для висушування і зберігання лікарських рослин. Їх вирощували на аптекарському городі. За свідченнями Опанаса Шафонського (1740-1811 рр.), історика, економіста, етнографа, лікаря, який у 1770 р. першим розпізнав моровицю, на Чернігівщині тоді налічувалося 76 дикоростучих і понад 20 культивованих лікарських рослин – лаванда, цикорій, аніс, м’ята, шавлія, тмин, рута, селера, майоран. Деякі з них висівали на аптекарському городі, інші здавали в аптеку ніжинці.
Тепер у приміщенні відомої «Аптеки полковника Лігди» працює приватний аптечний заклад. Про його історичне минуле відвідувачів сповіщає меморіальна таблиця на вході.
Аптека-музей розташована в історичній частині Ніжина. Колись давно у ній не тільки торгували готовими ліками. Аптекарі самі виготовляли лікарські препарати, вирощували лікарські рослини в аптекарському саду, який буяв позаду аптеки, а також розводили п’явок в аптекарському ставку.
У музейному куточку, створеному головним хоронитилем фондів Ніжинського краєзнавчого музею Лілією Руденко, багато цікавих експонатів. Ось Супліка аптекаря Я.Х.Штурма до Медичної канцелярії про дозвіл на відкриття аптеки у Ніжині, датована 14 лютого 1740 р. Поряд – донесення Лейбмедікуса Імператорської Медичної канцелярії Фон Фішера до Государині Імператриці про користь вільних аптек для держави та прохання дозволити відкрити вільні аптеки у м. Ярославлі Дурову та у м. Ніжині аптекарю Я.Штурму.
Хто б міг подумати, що стосунки між аптекарями і лікарями, як, зрештою, й сьогодні, були непростими та заплутаними навіть у часи фармацевта Штурма. Маємо на доказ цього два першоджерела, датовані з інтервалом у два роки (серпень 1740 – серпень 1742): донесення аптекаря Я. Штурма в Медичну канцелярію про звільнення ніжинського старшини з атестацією аптеки та виплатою йому грошей від Растуші, та про прикрощі, спричинені йому ніжинськими лікарями Іваном Віттіхом та Яганом Рауном; та Указ Медичної канцелярії про звільнення із. м. Ніжина аптекаря Я. Штурма та про призначення Івана Віттіха міським лікарем.
На старих фотографіях можна роздивитися обличчя викладачів Ніжинської фельдшерсько-акушерської школи П. А. Буштедта; монахинь ніжинського жіночого Введенського монастиря (сестра Парасковія, випускниця Київських жіночих медичних курсів, завідувала монастирською лікарнею, власноруч виготовляла ліки). Федір Галицький, дільничний лікар Ніжинської повітової земської управи, у 1888 р. за власні кошти орендував приміщення та спорядив першу сільську земську аптеку в с. Монастирище.
Три наступних документа стосуються нового власника аптеки – відставного лікаря Ізюмського гусарського полку М. Лігди. Це його Супліка до Медичної колегії про дозвіл на відкриття аптеки в Ніжині; визначення Медичної колегії про дозвіл; рапорт надворного радника доктора Паульсона про огляд за наказом Медичної колегії аптеки М. Лігди, датовані 1777 -1778 рр. На окремому стенді демонструється старовинне аптечне начиння.
Режим роботи:
Щобудня – 7:00 –18.00
Субота – 7.00 – 16.00
Неділя – 7.00 – 15. 00
Вхід вільний